Նոյեմբերի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովում աշխատանքն է սկսել ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 30-րդ նիստը, որը վարել են Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահներ Արտաշես Գեղամյանը եւ Նիկոլայ Ռիժկովը:
Ողջույնի խոսքում Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահներն ընդգծել են, որ երկու երկրների դաշնակցային հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության եւ դարավոր ավանդույթների վրա: Նշելով, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունների զարգացման հարցում իր ուրույն տեղն ունի Միջխորհրդարանական հանձնաժողովը՝ նրանք հույս են հայտնել, որ քննարկումները լրացուցիչ ազդակ կհանդիսանան տարբեր հարցերի լուծման գործում:
Նիստի առաջին մասում քննարկվել է «Փոխշահավետ ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացումը տնտեսության ոլորտում՝ ի կատարումն Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովին Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ուղերձի եւ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովին՝ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձի» թեման: Հայաստանի կողմից թեմայի շրջանակում ելույթ է ունեցել ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը, իսկ Ռուսաստանի կողմից՝ ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարության ԱՊՀ երկրների հետ տնտեսական համագործակցության եւ եվրասիական ինտեգրման զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Ռաֆայել Աբրամյանը:
Զեկուցողներն անդրադարձել են երկու երկրների տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հարցում իրավապայմանագրային դաշտի ընձեռած հնարավորություններին: Ներկայացվել են տնտեսության զարգացման առաջնահերթությունները, ներդրումային քաղաքականությունը, արդյունաբերության, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, գիտատեխնիկական եւ մի շարք այլ ոլորտներում իրականացվող քայլերը, անդրադարձ է կատարվել ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալների աճին, տնտեսության աշխուժացման համար ԵԱՏՄ-ի ընձեռած հնարավորություններին:
Նիստի երկրորդ մասում պատգամավորները հանդես են եկել ելույթներով: Անդրադարձ է կատարվել Ռուսաստանում ապրող ՀՀ քաղաքացիների խնդիրներին, Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու հարցին, կարեւորվել է տարածաշրջանների միջեւ կապերի ամրապնդումը, համագործակցությունը նաեւ հումանիտար, մշակութային, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Հայ եւ ռուս պատվիրակները երկու երկրների միջեւ կայուն հարաբերությունների ընդլայնման հարցում կարեւորել են հանձնաժողովի զգալի դերակատարությունը:
Անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների տնտեսական զարգացման հեռանկարներին, համագործակցության հնարավորություններին: Քննարկվել են հանձնաժողովի աշխատանքին վերաբերող այլ հարցեր եւս:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հաջորդ նիստը կանցկացվի Մուրմանսկում: Տրվել են հաջորդ նիստի օրակարգի ձեւավորման վերաբերյալ աշխատանքային գործողությունների պլանի մշակման հանձնարարականներ:
Նիստի ավարտին Արտաշես Գեղամյանը եւ Նիկոլայ Ռիժկովը ստորագրել են արձանագրություն:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստի ավարտից հետո ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահներ Արտաշես Գեղամյանը եւ Նիկոլայ Ռիժկովը լրագրողներին ներկայացրել են նիստում քննարկված հարցերի շրջանակը:

2 ноября в НС начало работу 30-е заседание Межпарламентской комиссии (МПК) по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ, которое вели сопредседатели комиссии А.Гегамян и Н.Рыжков.
В своем приветственном слове сопредседатели МПК подчеркнули, что союзнические отношения двух стран опираются на дружбу и вековые традиции. Отметив особое место комиссии в развитии отношений Армении и России, они выразили надежду, что обсуждения станут дополнительным импульсом в решении различных вопросов.
В первой части заседания обсуждена тема “Развитие взаимовыгодных интеграционных процессов в области экономики во исполнение Послания Президента РФ В.Путина Федеральному Собранию РФ и Послания Президента РА С.Саргсяна Национальному Собранию РА”.   В рамках темы от Армении выступил министр экономического развития и инвестиций РА С.Караян, от России – директор Департамента экономического сотрудничества со странами СНГ и развития евразийской интеграции Министерства экономического развития РФ Р.Абрамян.
Докладчики  обратились к предоставляемым договорно-правовой базой возможностям расширения экономического сотрудничества двух стран. Представлены приоритеты экономического развития, шаги, осуществляемые в инвестиционной политике, промышленности, в области туризма, сельского хозяйства, научно-технической и ряде других сфер, рост товарооборота между двумя странами после вступления в ЕАЭС и предоставляемые ЕАЭС возможности для оживления экономики.
Во второй части заседания депутаты в своих выступлениях затронули проблемы проживающих в РФ граждан РА, продажи Россией оружия Азербайджану, укрепления связей между регионами, сотрудничества в гуманитарной и культурной областях, в сфере информационных технологий. Армянские и российские делегаты подчеркнули существенную роль МПК в расширении стабильных связей между двумя странами.
Обращено внимание на перспективы развития экономического сотрудничества между РА и РФ. Обсуждены также другие вопросы, касающиеся работы комиссии.
Следующее заседание МПК будет проведено в Мурманске. Даны   рекомендации к разработке рабочего плана по формированию повестки дня предстоящего заседания.
В завершение заседания А.Гегамян и Н.Рыжков подписали протокол.
После окончания заседания сопредседатели Межпарламентской комиссии   по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ А.Гегамян и Н.Рыжков   представили журналистам круг обсуждавшихся на встрече вопросов.